Unit 9, Lesson 3-- Mathematical Modeling: Snacking Decisions (Day 1)

Lesson 3-- Mathematical Modeling: Snacking Decisions (Day 1)

Introduction

Hello Mathematicians! In this unit, you will put together all that you have learned in third grade to think about math in real situations.  Today, you will think about the snacks your family should buy at the grocery store.


Visual

Take a look at these images.  What do you notice?  What do you wonder? Jot down your thoughts in your math notebook. 

Trail mix, fruit, cheese crackers, veggies, popcorn, chips, ice cream, pretzels, cookies, parfait. Nutrition label.

What is your favorite snack? Explain why.


Interactive

Part 1 Directions:

  • Your family is planning to buy snacks for the week at the grocery store. You are responsible for choosing the snacks! Here are some items you might consider: 
    • What snacks are healthiest?
    • Is it more cost efficient to buy the ingredients and make the snack(s) yourself?
    • How many snacks should you buy?
    • What snacks are favored by members of your family?
  • Today, you will use mathematics to make decisions about the snacks or ingredients your family should purchase at the grocery store. Brainstorm a list of items you will consider when planning!

Part 2 Directions:

  • You will be answering the question: "What snacks, or ingredients to make snacks, should your family purchase at the grocery store?"  
    • What do you need to consider? There are some examples in the concept map below, or you may have other questions from your "Notice and Wonder" notes.
    • Pick a question to research.  What kinds of mathematical variables are related to the problem?  For example, you may want to consider how many servings come with each package, and calculate how many total packages to buy.

[CC BY 4.0] UNLESS OTHERWISE NOTED | IMAGES: LICENSED AND USED ACCORDING TO TERMS OF SUBSCRIPTION

Georgia Department of Education, Math